Užitečné informace a často kladené otázky

Chci podnikat. Mám být živnostník nebo eseróčko?

Abyste  mohli  podnikat,  je  potřeba  se  registrovat.  Nejčastější  jsou  u  nás  dva způsoby:

více zde

Podnikat, nebo se nechat zaměstnat?

Každá varianta má své pro a proti. Pokud hledáte jistoty, méně starostí a činnost v někým  stanovených  mantinelech,  nechejte  se  zaměstnat.  Je  to  pohodlnější a jednodušší. Máte ze zákona nárok na velkou míru ochrany, dovolenou, spoustu výhod a určitě budete nést menší odpovědnost.

více zde

Jak najít, nikoliv hledat práci?

O různé profese je různý zájem, proto je volba zaměření a školy zcela klíčová pro váš budoucí život. Nechejte si poradit od zkušenějších a na internetu si zkuste zjistit, jakou činnost můžete vykonávat a jakou odměnu za to budete brát, pokud se vzděláte ve vašem oboru. Využijte např. portál www.jobs.cz, www.prace.cz nebo www.sprace.cz, abyste získali alespoň základní přehled.

více zde

Životopis alias Curriculum vitae alias CV aneb kdo vlastně jsem?

Abyste mohli oslovit zaměstnavatele a projevit zájem o nabízenou pozici, budete s největší pravděpodobností potřebovat životopis. V něm stručně popíšete svou osobu,  tzn.  bude  obsahovat  jméno,  kontaktní  údaje,  vzdělání,  pracovní zkušenosti, schopnosti a popř. další doplňkové informace. Jak ho ale napsat tak, aby si ho vůbec někdo chtěl přečíst?

více zde

Motivační dopis

Je důležitým doplňkem životopisu. Říká personalistovi, proč zrovna vy jste pro něj zajímaví. Dobrý motivační dopis ho může přimět k pečlivému prozkoumání vašeho životopisu. Můžete do něj také dostat informace, které se do životopisu neuvádějí. Na internetu je opět spousta dobrých (ale i méně dobrých) vzorů. Pár si jich pro inspiraci projeďte.

více zde

Pohovor - delení zrna od plev

Pokud máte štěstí a váš životopis s motivačním dopisem zaujmou, personalista vás pozve na pohovor. Nejčastěji to bývá přímo u něj v podniku. Pokud ale máte smůlu, napíše vám, že dali přednost někomu jinému. A někdy neudělá ani to, počítejte s tím.

více zde

Druhy úvazku

Nejběžnější je tzv. plný úvazek - v Česku je takto zaměstnáno 95% zaměstnanců, což nás řadí na 4. místo v EU. Objem práce je zákonem stanoven na 40 hodin týdně (5 dní x 8 hodin), ale může se po dohodě měnit (např. 4 dny x 10 hodin a 1 den volno). Smlouva se uzavírá buď na dobu určitou (např. na jeden rok), nebo  na  dobu  neurčitou.

více zde

Mzda o odvody

Za svou práci budete dostávat výplatu, neboli mzdu. Setkáte se s termínem hrubá mzda a čistá mzda. Čistá mzda je to, co si každý měsíc "odnesete domů v kapse". Zaměstnavatel vám ale v inzerátech, při pohovoru i v pracovní smlouvě bude uvádět hrubou mzdu, která je výrazně vyšší.

více zde

Užitečné odkazy:

 • www.ohkbruntal.cz
  Okresní hospodářská komora Bruntál sdružuje podnikatele v našem okrese a pomáhá rozvoji jejich činnosti i celého regionu.
 • www.atlasskolstvi.cz
  přehledné srovnání základních, středních, vysokých, vyšších odborných i jazykových škol v Česku. Jsou zde vyjmenovány a popsány obory, detaily o školách, kontaktní informace…
 • www.jobs.cz, www.prace.cz, www.sprace.cz
  portály s nabídkou volných pracovních míst, brigád a vzdělávání. Je možno hledat podle měst, profesí, mzdy, je možno vytvořit si vlastní profil, na který pak odpovídají personalisté podniků atd.
 • www.obcanskeporadny.cz
  poradenství při řešení životních situací, např. i při zahájení podnikání.
  www.cssz.cz
  stránky správce sociálního pojištění, kde naleznete veškeré potřebné aktuální informace.
 • www.financnisprava.cz
  veškeré informace o daních.
 • https://www.uradprace.cz/web/cz/volna-mista-v-cr
  nabídka volných pracovních míst

Statistické informace o okresu Bruntál:

 • rozloha 1.537km2 (největší v kraji, 9. největší v ČR)
 • 45% z toho lesní pozemky
 • 93 tisíc obyvatel
 • 67 obcí, z toho 9 měst

Největší města:

 • Krnov  (23.400 obyv.)
 • Bruntál  (16.400 obyv.)
 • Rýmařov  (8.200 obyv.)

Údaje o nezaměstnanosti k 30.9.2019:

 • podíl nezaměstnaných osob: 4,5% (o rok dříve 5,0%)
 • volných pracovních míst: 1.378 (o rok dříve 1.237)
 • uchazečů o zaměstnání: 2.893 (o rok dříve 3.238)

Kontakt:

Tento web, jakožto i tiskový materiál vznikl bez jakékoliv podpory Evropské Unie nebo jiných dotací. Vytvořili ho a na vlastní náklady provozují lidé, kteří chtějí rozvíjet okres Bruntál. Je dostulný zdarma, zejména pro rodiče a žáky základních a středních škol v okrese Bruntál.

Všechny uvedené údaje jsou platné k 30.9.2019, není-li uvedeno jinak a jsou nezávazné. Obsah je volně šířitelný, zůstane-li nezměněný. Citovat lze s uvedením autora "Okresní hospodářská komora Bruntál" a názvu díla "Vzdělávací mapa Okresní hospodářské komory Bruntál".

 

© 2019 OHK Bruntál / Vytvořilo Profipage

Top